Skip to main content

Kultura organizacyjna jest kluczowym czynnikiem wpływającym na satysfakcję pracowników, produktywność i retencję. Czy pracownicy otrzymują świadczenia, takie jak wysokie wynagrodzenia, płatne urlopy i zwolnienia chorobowe, dostęp do programów dobrostanu lub programów pomocy pracownikom? Istnieje wiele elementów, które po połączeniu składają się na ogólną miarę tego, jak firmy pozytywnie wpływają na swoje miejsca pracy.

Ale które stany USA są pod tym względem najlepsze, a które najgorsze?

W PeopleManagingPeople.com stworzyliśmy „Indeks kultury organizacyjnej”, analizując kluczowe dane ze wszystkich Stanów Zjednoczonych i tworząc ranking ich wyników. Od wzrostu wynagrodzeń po dostęp do programów dobrostanu — ta oparta na danych analiza pokazuje, gdzie pracownicy mają najlepsze warunki, a gdzie jest jeszcze miejsce na poprawę.

Continue Reading for Free

Create a free account to finish this article, plus get ongoing access to timely insights and practical resources.

Poniżej przedstawiamy wyniki naszej analizy danych z ostatnich czterech lat. Oto najważniejsze ustalenia:

10 najlepszych stanów pod względem kultury organizacyjnej

Dystrykt Kolumbii uzyskał najwyższy wynik w zakresie kultury organizacyjnej

  1. Dystrykt Kolumbii
  2. Nowy Jork
  3. Illinois
  4. New Jersey
  5. Massachusetts
  6. Connecticut
  7. Waszyngton
  8. Kalifornia
  9. Ohio
  10. Maryland

10 najgorszych stanów pod względem kultury organizacyjnej

Idaho uzyskało najniższy wynik w zakresie kultury organizacyjnej

  1. Idaho
  2. Wyoming
  3. Montana
  4. Nevada
  5. Nowy Meksyk
  6. Arizona
  7. Utah
  8. Arkansas
  9. Teksas
  10. Oklahoma

Liderzy: stany przodujące pod względem kultury organizacyjnej

Dystrykt Kolumbii zajął pierwsze miejsce dzięki wysokim wynagrodzeniom, niskiemu odsetkowi osób odchodzących z pracy oraz kompleksowym świadczeniom. Nowy Jork i Illinois zajmują pozostałe miejsca w pierwszej trójce — oba stany odnotowują wysoki wzrost wynagrodzeń i mają silne przepisy stanowe chroniące pracowników oraz ich płace.

Regiony zmagające się z utrzymaniem pracowników

Wysoki odsetek osób rezygnujących z pracy, będący wskaźnikiem niezadowolenia, stanowił istotne wyzwanie dla wielu stanów. Alaska (3,8%), Wyoming (3,7%) i Montana (3%) miały w 2024 roku najwyższy odsetek rezygnacji z pracy wśród wszystkich stanów.

Stany z wyższym odsetkiem rezygnacji z pracy często pozostają również w tyle pod względem elastycznych grafików pracy i programów pomocy pracownikom.

Jasno widać, że zapewnienie pracownikom wysokich wynagrodzeń nie gwarantuje, że pozostaną oni w swojej pracy. Kolorado oferuje średnie wynagrodzenie w wysokości $71,960, wyższe od średniej krajowej, ale odsetek rezygnacji z pracy wynosi tam 2,5%.

Podział pod względem elastyczności

Możliwości elastycznej pracy są nadal nierówno dostępne. Stany takie jak Massachusetts przodują w zapewnianiu płatnych urlopów osobistych i zwolnień chorobowych, ale pozostają w tyle pod względem dostępu do elastycznych form organizacji pracy. Stany o najwyższym poziomie elastyczności często charakteryzują się krótszym czasem dojazdu do pracy i lepszą równowagą między życiem zawodowym a prywatnym.

Programy dobrostanu: modne hasło, a nie rzeczywistość

Pomimo nacisku, jaki świat korporacji kładzie na dobrostan, dane pokazują, że nawet najlepsze stany, takie jak Illinois i Nowy Jork, oferują programy dobrostanu zaledwie połowie pracowników. Ujawnia to rozdźwięk między tym, co firmy deklarują jako swój priorytet, a tym, czego pracownicy faktycznie doświadczają.

Wzrost wynagrodzeń: kluczowy czynnik utrzymania pracowników

Stany odnotowujące znaczny wzrost wynagrodzeń, takie jak Floryda (16%), pokazują, jak duże znaczenie ma konkurencyjne wynagrodzenie dla przyciągania i utrzymywania talentów. Z kolei w stanach oferujących stagnację płac częściej obserwuje się wyższy odsetek rezygnacji z pracy i niższe morale.

Stany „górskie” zajmują siedem ostatnich miejsc

Stany należące do tego regionu zmagają się z problemami wynikającymi z braku programów dobrostanu i programów pomocy pracownikom, niskiego poziomu płatnych urlopów — chorobowych, wypoczynkowych i osobistych — oraz większej liczby godzin spędzanych w pracy. Idaho zajmuje ostatnie miejsce i ma najwyższy w całym kraju poziom liczby przepracowanych godzin.

Kolorado jest jedynym wyjątkiem w tym regionie, zajmując 36. miejsce.

Dofinansowane dojazdy do pracy nie istnieją

Tylko 4% pracowników w regionie Południowy Atlantyk lub Pacyfik ma dostęp do dofinansowanych dojazdów do pracy. Jeśli nawet najlepsze stany nie radzą sobie w tej kwestii, sytuacja w skali kraju jest ponura. Pracodawcy ignorują łatwy sposób na zmniejszenie stresu związanego z dojazdami i poprawę zadowolenia pracowników.

Ubezpieczenie pracownicze obejmuje więcej mężczyzn niż kobiet

Odsetek pracowników deklarujących posiadanie ubezpieczenia za pośrednictwem miejsca pracy wykazał, że ubezpieczeniem objęta jest większa część mężczyzn niż kobiet. Tylko w czterech stanach więcej kobiet niż mężczyzn deklarowało posiadanie ubezpieczenia pracowniczego: Vermont, Alaska, California i Florida.

Podsumowanie

Nasza analiza pokazuje wyraźny obraz: kultura miejsca pracy jest wielowymiarowa. Podczas gdy niektóre stany wyróżniają się wysokością wynagrodzeń, inne odnoszą sukcesy dzięki elastyczności lub inicjatywom na rzecz dobrostanu. Najlepsze kultury miejsca pracy równoważą te elementy, tworząc środowiska, w których pracownicy czują się doceniani i wspierani.

Uważamy, że przyszłość pracy zależy od ciągłego doskonalenia tych obszarów. Tworząc inkluzywne, elastyczne i zapewniające odpowiednie wsparcie miejsca pracy, organizacje mogą przyciągać najlepsze talenty i wyznaczać nowe standardy zadowolenia pracowników.

Na poprawę kultury miejsca pracy w Twojej organizacji może wpłynąć wdrożenie narzędzi, takich jak oprogramowanie do zarządzania wydajnością, które pozwala lepiej mierzyć wydajność pracowników i przekazywać im informacje zwrotne.

Jeśli prowadzisz działalność globalną, pracodawca formalny zajmie się wszystkimi elementami procesów HR i zapewni ich zgodność z lokalnymi przepisami obowiązującymi w miejscu zamieszkania Twoich pracowników.

Metodologia

Aby uszeregować poszczególne stany USA, zebraliśmy dane z amerykańskiego Biura Statystyki Pracy, KFF, Statista i Oxfam z lat 2021–2024.

Poniższe wskaźniki zostały ujednolicone do spójnej skali (od 0 do 1) przy użyciu skalowania min–maks, aby zapewnić porównywalność między stanami i latami.

Utworzono ważony wynik złożony, stosując wagę dla każdego wskaźnika na podstawie naszej wiedzy o znaczeniu poszczególnych elementów dla kultury miejsca pracy. Wybrane 24 wskaźniki i ich wagi przedstawiały się następująco:

  • Odsetek osób odchodzących z pracy (-15%, im niższy odsetek, tym lepiej)
  • Wskaźnik liczby przepracowanych godzin według U.S. BLS (-20%, im mniej godzin, tym lepiej)
  • Wzrost wynagrodzeń w latach 2021–2023 (10%)
  • Średnie wynagrodzenie w 2023 r. (25%)
  • Średnie roczne składki w USD za rodzinne plany ubezpieczenia zdrowotnego sponsorowane przez pracodawcę w 2023 r. (-2,5%, im niższa składka, tym lepiej)
  • Odsetek pracowników objętych „ubezpieczeniem pracowniczym” (10%)
  • Ocena polityk stanowych chroniących wynagrodzenia, przeanalizowanych przez Oxfam (5%)
  • Ocena polityk stanowych dotyczących ochrony pracowników, przeanalizowanych przez Oxfam (5%)
  • Ocena polityk stanowych chroniących prawo pracowników do organizowania się, przeanalizowanych przez Oxfam (5%)
  • Płatne dni świąteczne: średnia liczba dni* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do wszystkich świadczeń emerytalnych* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do opieki nad dziećmi* (2,5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do świadczeń stomatologicznych* (2,5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do świadczeń okulistycznych* (2,5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do programów na rzecz dobrostanu* (2,5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do świadczeń medycznych* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do programów pomocy pracownikom* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do elastycznego harmonogramu pracy* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do elastycznego miejsca pracy* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do planów ubezpieczenia na życie* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do płatnego urlopu osobistego* (2,5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do płatnego urlopu chorobowego* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do płatnego urlopu wypoczynkowego* (5%)
  • Odsetek pracowników deklarujących dostęp do dofinansowanych dojazdów do pracy* (2,5%)

*Dane zebrane dla tych wskaźników pochodziły z badań U.S. BLS opartych na ich obszarach spisowych obejmujących Nową Anglię, Środkowy Atlantyk, Wschodnią Północno-Centralną część kraju, Zachodnią Północno-Centralną część kraju, Południowy Atlantyk, Wschodnią Południowo-Centralną część kraju, Zachodnią Południowo-Centralną część kraju, region Górski i Pacyfik. Ponieważ dane te nie były dostępne na poziomie poszczególnych stanów, wskaźnikom tym przypisano niższe wagi w indeksie.

Wyniki te wykorzystano do uszeregowania każdego stanu, podkreślając ich mocne strony w zakresie średniego wynagrodzenia i wzrostu, świadczeń pracowniczych, ochrony płac i pracowników oraz niższych wskaźników rezygnacji z pracy.

Dane

MiejsceStanWynik kultury miejsca pracyWskaźnik odejść w 2024 r. (%)Wskaźnik przepracowanych godzinWzrost wynagrodzeń (2021-2023)Średnie wynagrodzenie w USD (2023)
1Dystrykt Kolumbii0.7311.796.57.9%106,230
2Nowy Jork0.7131.4101.111.6%78,620
3Illinois0.6841.699.112.5%67,130
4New Jersey0.6481.510510.2%73,980
5Massachusetts0.6371.5101.810.1%80,330
6Connecticut0.6081.6101.311.5%73,740
7Waszyngton0.6001.8105.913.7%78,130
8Kalifornia0.5961.7102.612.3%76,960
9Ohio0.5792.0100.412.6%59,890
10Maryland0.5712.096.211.7%73,620
11Pensylwania0.5691.7102.611.6%61,920
12Vermont0.5642.396.813.2%62,780
13Wisconsin0.5641.998.812.0%59,500
14Minnesota0.5591.9100.510.3%66,700
15New Hampshire0.5551.5102.211.5%66,110
16Oregon0.5332.2103.912.9%66,710
17Maine0.5301.810112.7%60,000
18Michigan0.5292.0100.59.9%60,600
19Hawaje0.5222.0100.38.8%65,030
20Nebraska0.5122.097.311.5%58,080
21Rhode Island0.4721.8105.37.2%66,610
22Kansas0.4671.8100.613.3%56,270
23Missouri0.4582.1102.612.1%57,580
24Indiana0.4562.7102.711.9%56,420
25Wirginia0.4482.2104.312.4%70,050
26Dakota Północna0.4432.1101.510.6%59,050
27Iowa0.4202.0101.510.3%56,400
28Dakota Południowa0.4162.1106.313.7%53,230
29Kentucky0.3992.2105.312.2%54,030
30Tennessee0.3962.3107.813.6%56,030
31Delaware0.3942.5105.910.3%65,990
32Alabama0.3862.4104.511.0%53,400
33Mississippi0.3662.3102.111.4%47,570
34Alaska0.3553.899.010.1%69,880
35Wirginia Zachodnia0.3022.899.512.3%52,200
36Kolorado0.2942.5108.514.4%71,960
37Floryda0.2902.5113.915.9%60,210
38Georgia0.2882.2109.713.6%61,250
39Karolina Północna0.2781.9111.112.5%59,730
40Luizjana0.2742.3100.311.9%53,440
41Karolina Południowa0.2532.4111.314.2%54,250
42Oklahoma0.2492.4102.910.5%53,450
43Teksas0.2321.8114.412.9%61,240
44Arkansas0.1952.2108.810.2%51,250
45Utah0.1792.0112.514.4%61,070
46Arizona0.1761.8116.514.3%63,040
47Nowy Meksyk0.1392.2106.410.9%57,520
48Nevada0.1392.3118.315.3%58,900
49Montana0.0643.0113.613.3%55,920
50Wyoming0.0623.7103.511.2%57,930
51Idaho0.0522.7119.116.1%55,640