Skip to main content

Arbejdskultur er en afgørende faktor, der påvirker medarbejdertilfredshed, produktivitet og fastholdelse. Modtager medarbejderne goder som høje lønninger, betalt ferie og sygeorlov samt adgang til trivsel- eller medarbejderassistanceprogrammer? Der er en række elementer, som tilsammen udgør et samlet mål for, hvordan virksomheder påvirker deres arbejdspladser positivt.

Men hvilke amerikanske delstater er de bedste og værste på dette område?

Hos PeopleManagingPeople.com har vi skabt et "arbejdskulturindeks" ved at analysere centrale datapunkter på tværs af USA for at rangordne deres resultater. Fra lønvækst til adgang til trivselprogrammer kaster denne datadrevne analyse lys over, hvor medarbejdere trives, og hvor der er plads til forbedring.

Continue Reading for Free

Create a free account to finish this article, plus get ongoing access to timely insights and practical resources.

Nedenfor gennemgår vi resultaterne fra vores analyse af data for de seneste fire år. Her er vores vigtigste resultater:

De 10 bedste delstater for arbejdskultur

District of Columbia har den højeste arbejdskulturscore

  1. District of Columbia
  2. New York
  3. Illinois
  4. New Jersey
  5. Massachusetts
  6. Connecticut
  7. Washington
  8. California
  9. Ohio
  10. Maryland

De 10 værste delstater for arbejdskultur

Idaho har den laveste arbejdskulturscore

  1. Idaho
  2. Wyoming
  3. Montana
  4. Nevada
  5. New Mexico
  6. Arizona
  7. Utah
  8. Arkansas
  9. Texas
  10. Oklahoma

Toppræstationer: Delstaterne i spidsen for arbejdskultur

District of Columbia indtog førstepladsen, drevet af høje lønninger, en lav andel af personer, der forlader deres job, og omfattende personalegoder. New York og Illinois udgør resten af top 3, idet begge har høj lønvækst og stærke delstatspolitikker, der beskytter medarbejdere og deres lønninger.

Regioner, der kæmper med fastholdelse

Høje opsigelsesrater, som er en indikator på utilfredshed, var en betydelig udfordring for mange delstater. Alaska (3.8%), Wyoming (3.7%) og Montana (3%) havde de højeste opsigelsesrater blandt delstaterne i 2024.

Delstater med højere opsigelsesrater halter også ofte bagefter, når det gælder fleksible arbejdsplaner og medarbejderassistanceprogrammer.

Det er tydeligt, at det ikke er nogen garanti for, at medarbejderne bliver i deres job, blot fordi de får høje lønninger. Colorado har en gennemsnitsløn på $71,960, som ligger over landsgennemsnittet, men en opsigelsesrate på 2.5%.

Skellet mellem fleksibilitet

Fleksible arbejdsmuligheder er fortsat ulige fordelt. Delstater som Massachusetts fører an, når det gælder tilbud om betalt personlig orlov og sygeorlov, men halter bagefter med hensyn til adgang til fleksible arbejdsordninger. Delstaterne med den største fleksibilitet har ofte også kortere transporttid og en bedre balance mellem arbejdsliv og privatliv.

Trivselprogrammer: Et modeord, ikke en realitet

På trods af erhvervslivets fokus på trivsel viser dataene, at selv førende delstater som Illinois og New York kun tilbyder trivselprogrammer til knap halvdelen af medarbejderne. Det afslører en kløft mellem det, virksomheder hævder at prioritere, og det, medarbejderne faktisk oplever.

Lønvækst: En afgørende faktor for fastholdelse

Delstater med bemærkelsesværdig lønvækst, såsom Florida (16%), demonstrerer styrken ved konkurrencedygtig aflønning, når det gælder om at tiltrække og fastholde talenter. Delstater, der tilbyder stagnerende lønninger, oplever dog ofte højere opsigelsesrater og lavere moral.

Bjergdelstater udgør de syv nederste placeringer

Delstaterne i denne region har udfordringer på grund af mangel på trivsel- og medarbejderassistanceprogrammer, lave niveauer af betalt orlov, hvad enten det er sygeorlov, ferie eller personlig orlov, samt flere arbejdstimer. Idaho ligger sidst og har det højeste antal arbejdstimer i hele landet.

Colorado er den eneste undtagelse i denne region og ligger på en 36. plads.

Subsidieret pendling er ikke-eksisterende

Kun 4 % af medarbejderne i regionerne Sydatlanten eller Stillehavsområdet har adgang til subsidieret pendling. Hvis selv de bedste stater klarer sig dårligt på dette område, er det nationale billede dystert. Arbejdsgivere ignorerer en nem mulighed for at reducere pendlingsstress og øge tilfredsheden.

Arbejdsgiverbetalt forsikring dækker mænd mere end kvinder

Procentdelen af arbejdstagere, der angav, at de havde forsikring gennem deres arbejde, viste, at en større andel af mænd end kvinder havde dækning. Kun fire stater viste, at flere kvinder end mænd angav, at de havde arbejdsgiverbetalt forsikring: Vermont, Alaska, California & Florida.

Konklusion

Vores analyse fremhæver et klart budskab: Arbejdspladskultur er mangefacetteret. Mens nogle stater udmærker sig ved lønninger, skiller andre sig ud med fleksibilitet eller trivselsinitiativer. De bedste arbejdspladskulturer skaber balance mellem disse elementer og skaber miljøer, hvor medarbejderne føler sig værdsat og støttet.

Vi mener, at fremtidens arbejde afhænger af løbende forbedringer på disse områder. Ved at fremme inkluderende, fleksible og velfungerende arbejdspladser kan organisationer tiltrække de bedste talenter og sætte nye standarder for medarbejdertilfredshed.

Forbedring af arbejdspladskulturen i din egen organisation kan understøttes ved at implementere værktøjer såsom software til præstationsstyring for bedre at måle og give feedback på dine medarbejderes præstationer.

Hvis du driver en global virksomhed, vil en registreret arbejdsgiver håndtere alle dele af dine HR-processer og sikre, at de overholder de lokale regler dér, hvor dine medarbejdere er baseret.

Metode

For at rangere hver amerikansk stat indsamlede vi data fra USA's arbejdsmarkedsstatistikbureau, KFF, Statista og Oxfam fra 2021 til 2024.

De nedenstående målinger blev normaliseret til en ensartet skala (0 til 1) ved hjælp af min-maks-skalering for at sikre sammenlignelighed på tværs af stater og år.

Der blev oprettet en vægtet sammensat score ved hjælp af en vægtning for hver måling baseret på vores viden om betydningen af hver enkelt for arbejdspladskulturen. De 24 udvalgte målinger og deres vægte var:

  • Fratrædelsesrate (-15 %, jo lavere raten er, desto bedre)
  • U.S. BLS-indeks for arbejdstimer (-20 %, jo færre timer, desto bedre)
  • Lønudvikling fra 2021 til 2023 (10 %)
  • Gennemsnitsløn i 2023 (25 %)
  • Gennemsnitlige årlige USD-præmier for arbejdsgiversponsorerede familiesygeforsikringsordninger i 2023 (-2,5 %, jo lavere præmien er, desto bedre)
  • Dækningsgrad for "arbejdsgiverbetalt forsikring" (10 %)
  • Score for statslige politikker til beskyttelse af lønninger, analyseret af Oxfam (5 %)
  • Score for statslige politikker til beskyttelse af arbejdstagere, analyseret af Oxfam (5 %)
  • Score for statslige politikker til beskyttelse af arbejdstageres ret til at organisere sig, analyseret af Oxfam (5 %)
  • Betalte helligdage: gennemsnitligt antal dage* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til alle pensionsordninger* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til børnepasning* (2,5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til tandplejeydelser* (2,5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til synsplejeydelser* (2,5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til trivselsprogrammer* (2,5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til sundhedsydelser* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til medarbejderstøtteprogrammer* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til fleksible arbejdstider* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til en fleksibel arbejdsplads* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til livsforsikringsordninger* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til betalt personlig orlov* (2,5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til betalt sygeorlov* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til betalt ferie* (5 %)
  • Procentdel af arbejdstagere, der angiver adgang til subsidieret pendling* (2,5 %)

*De data, der blev indsamlet for disse målinger, stammede fra U.S. BLS-undersøgelser baseret på deres folketællingsområder New England, Midtatlanten, Østnordcentrale, Vestnordcentrale, Sydatlanten, Østsydcentrale, Vestsydcentrale, Bjergområderne og Stillehavsområdet. Da disse data ikke var opgjort på statsniveau, blev disse målinger tildelt en lavere vægtning i indekset.

Disse resultater blev brugt til at rangordne hver stat og fremhæve deres styrker inden for gennemsnitlig aflønning og vækst, personalegoder, løn- og arbejdstagerbeskyttelse samt lavere andel af medarbejdere, der siger op.

Dataene

PlaceringDelstatScore for arbejdskulturOpsigelsesrate 2024 (%)Indeks for arbejdstimerLønudvikling (2021-2023)Gennemsnitlig USD-løn (2023)
1District of Columbia0.7311.796.57.9%106,230
2New York0.7131.4101.111.6%78,620
3Illinois0.6841.699.112.5%67,130
4New Jersey0.6481.510510.2%73,980
5Massachusetts0.6371.5101.810.1%80,330
6Connecticut0.6081.6101.311.5%73,740
7Washington0.6001.8105.913.7%78,130
8California0.5961.7102.612.3%76,960
9Ohio0.5792.0100.412.6%59,890
10Maryland0.5712.096.211.7%73,620
11Pennsylvania0.5691.7102.611.6%61,920
12Vermont0.5642.396.813.2%62,780
13Wisconsin0.5641.998.812.0%59,500
14Minnesota0.5591.9100.510.3%66,700
15New Hampshire0.5551.5102.211.5%66,110
16Oregon0.5332.2103.912.9%66,710
17Maine0.5301.810112.7%60,000
18Michigan0.5292.0100.59.9%60,600
19Hawaii0.5222.0100.38.8%65,030
20Nebraska0.5122.097.311.5%58,080
21Rhode Island0.4721.8105.37.2%66,610
22Kansas0.4671.8100.613.3%56,270
23Missouri0.4582.1102.612.1%57,580
24Indiana0.4562.7102.711.9%56,420
25Virginia0.4482.2104.312.4%70,050
26North Dakota0.4432.1101.510.6%59,050
27Iowa0.4202.0101.510.3%56,400
28South Dakota0.4162.1106.313.7%53,230
29Kentucky0.3992.2105.312.2%54,030
30Tennessee0.3962.3107.813.6%56,030
31Delaware0.3942.5105.910.3%65,990
32Alabama0.3862.4104.511.0%53,400
33Mississippi0.3662.3102.111.4%47,570
34Alaska0.3553.899.010.1%69,880
35West Virginia0.3022.899.512.3%52,200
36Colorado0.2942.5108.514.4%71,960
37Florida0.2902.5113.915.9%60,210
38Georgia0.2882.2109.713.6%61,250
39North Carolina0.2781.9111.112.5%59,730
40Louisiana0.2742.3100.311.9%53,440
41South Carolina0.2532.4111.314.2%54,250
42Oklahoma0.2492.4102.910.5%53,450
43Texas0.2321.8114.412.9%61,240
44Arkansas0.1952.2108.810.2%51,250
45Utah0.1792.0112.514.4%61,070
46Arizona0.1761.8116.514.3%63,040
47New Mexico0.1392.2106.410.9%57,520
48Nevada0.1392.3118.315.3%58,900
49Montana0.0643.0113.613.3%55,920
50Wyoming0.0623.7103.511.2%57,930
51Idaho0.0522.7119.116.1%55,640