Skip to main content

Arbeidsplasskultur er en avgjørende faktor som påvirker medarbeidertilfredshet, produktivitet og hvor lenge ansatte blir værende. Får arbeidstakere goder som høy lønn, betalt permisjon og sykefravær, tilgang til velværeprogrammer eller støtteprogrammer for ansatte? Det finnes en rekke elementer som samlet utgjør et helhetlig mål på hvordan virksomheter påvirker arbeidsplassene sine positivt.

Men hvilke amerikanske delstater er best og verst på dette?

Hos PeopleManagingPeople.com har vi laget en «indeks for arbeidsplasskultur» ved å analysere viktige datapunkter på tvers av USA for å rangere resultatene deres. Fra lønnsvekst til tilgang til velværeprogrammer belyser denne datadrevne analysen hvor ansatte trives, og hvor det er rom for forbedring.

Continue Reading for Free

Create a free account to finish this article, plus get ongoing access to timely insights and practical resources.

Nedenfor går vi gjennom funnene fra analysen vår av data for de siste fire årene. Her er hovedfunnene våre:

De 10 beste delstatene for arbeidsplasskultur

District of Columbia har den høyeste poengsummen for arbeidsplasskultur

  1. District of Columbia
  2. New York
  3. Illinois
  4. New Jersey
  5. Massachusetts
  6. Connecticut
  7. Washington
  8. California
  9. Ohio
  10. Maryland

De 10 verste delstatene for arbeidsplasskultur

Idaho har den laveste poengsummen for arbeidsplasskultur

  1. Idaho
  2. Wyoming
  3. Montana
  4. Nevada
  5. New Mexico
  6. Arizona
  7. Utah
  8. Arkansas
  9. Texas
  10. Oklahoma

De beste resultatene: Delstatene som leder an innen arbeidsplasskultur

District of Columbia sikret seg førsteplassen, drevet av høye lønninger, en lav andel personer som forlater jobbene sine, og omfattende goder. New York og Illinois utgjør resten av topp tre, og begge har høy lønnsvekst og sterke delstatlige retningslinjer som beskytter arbeidstakere og lønningene deres.

Regioner som sliter med å beholde ansatte

Høy andel som slutter, en indikator på misnøye, var en betydelig utfordring for mange delstater. Alaska (3,8 %), Wyoming (3,7 %) og Montana (3 %) hadde de høyeste andelene som sluttet blant delstatene i 2024.

Delstater med høyere andel som slutter, ligger også ofte etter når det gjelder fleksible arbeidstidsordninger og støtteprogrammer for ansatte.

Det er tydelig at det å tilby arbeidstakere høye lønninger ikke garanterer at de blir værende i jobben. Colorado har en gjennomsnittslønn på $71,960, over landsgjennomsnittet, men en andel som slutter på 2,5 %.

Skillet når det gjelder fleksibilitet

Fleksible arbeidsmuligheter er fortsatt ujevnt fordelt. Delstater som Massachusetts leder an når det gjelder å tilby betalt personlig permisjon og sykefravær, samtidig som de ligger etter når det gjelder tilgang til fleksible arbeidsordninger. Delstater med høyest grad av fleksibilitet har ofte kortere reisetid til jobb og bedre balanse mellom arbeid og fritid.

Velværeprogrammer: Et moteord, ikke en realitet

Til tross for næringslivets vektlegging av velvære viser dataene at selv delstater på topp, som Illinois og New York, tilbyr velværeprogrammer til knapt halvparten av de ansatte. Dette avdekker et gap mellom det virksomheter hevder at de prioriterer, og det de ansatte faktisk opplever.

Lønnsvekst: En avgjørende faktor for å beholde ansatte

Delstater med bemerkelsesverdig lønnsvekst, som Florida (16 %), viser hvilken kraft konkurransedyktig lønn har når det gjelder å tiltrekke seg og beholde talenter. Delstater som tilbyr stillestående lønninger, opplever imidlertid ofte høyere andel som slutter og lavere arbeidsmoral.

«Fjellstatene» utgjør de sju nederste

Delstatene i denne regionen sliter på grunn av mangel på velvære- og støtteprogrammer for ansatte, lave nivåer av betalt permisjon – enten det gjelder sykefravær, ferie eller personlig permisjon – og flere timer brukt på arbeid. Idaho kommer sist og har det høyeste antallet arbeidede timer i hele landet.

Colorado er det eneste avviket i denne regionen og kommer på 36. plass.

Det finnes ingen subsidiert pendling

Bare 4 % av de ansatte i regionene Sør-Atlanteren eller Stillehavet har tilgang til subsidiert pendling. Hvis selv de beste delstatene ikke lykkes på dette området, er det nasjonale bildet dystert. Arbeidsgivere overser en enkel mulighet til å redusere stress knyttet til pendling og øke trivselen.

Arbeidsgiverforsikring dekker flere menn enn kvinner

Andelen arbeidstakere som oppga at de har forsikring gjennom jobben, viste at en større andel menn enn kvinner har dekning. Bare fire delstater hadde flere kvinner enn menn som oppga at de har forsikring gjennom arbeidsgiveren: Vermont, Alaska, California & Florida.

Konklusjon

Analysen vår fremhever et tydelig budskap: Arbeidsplasskultur har mange sider. Mens enkelte delstater utmerker seg med lønninger, utmerker andre seg med fleksibilitet eller velværetiltak. De beste arbeidsplasskulturene balanserer disse elementene og skaper miljøer der de ansatte føler seg verdsatt og ivaretatt.

Vi mener at fremtidens arbeidsliv avhenger av kontinuerlig forbedring på disse områdene. Ved å fremme inkluderende, fleksible og godt tilrettelagte arbeidsplasser kan organisasjoner tiltrekke seg de beste talentene og sette nye standarder for medarbeidertilfredshet.

Forbedring av arbeidsplasskulturen i egen organisasjon kan påvirkes ved å ta i bruk verktøy som programvare for prestasjonsstyring for bedre å måle og gi tilbakemeldinger på de ansattes prestasjoner.

Hvis du driver en global virksomhet, vil en arbeidsgiverregistreringstjeneste håndtere alle deler av HR-prosessene dine og sørge for at de er i samsvar med lokale regler der de ansatte er basert.

Metode

For å rangere hver delstat i USA samlet vi inn data fra USAs arbeidsstatistikkbyrå, KFF, Statista og Oxfam fra 2021 til 2024.

Måleparametrene nedenfor ble normalisert til en ensartet skala (0 til 1) ved hjelp av min-maks-skalering for å sikre sammenlignbarhet på tvers av delstater og år.

Det ble utarbeidet en vektet sammensatt poengsum ved å bruke en vekting for hver måleparameter, basert på vår kunnskap om hvor viktig hver av dem er for arbeidsplasskulturen. De 24 valgte måleparametrene og vektingen deres var:

  • Sluttfrekvens (-15 %, jo lavere frekvens, desto bedre)
  • U.S. BLS-indeks for arbeidstimer (-20 %, jo færre timer, desto bedre)
  • Lønnsvekst fra 2021 til 2023 (10 %)
  • Gjennomsnittslønn i 2023 (25 %)
  • Gjennomsnittlige årlige premier i USD for arbeidsgiverbetalte familiehelseforsikringer i 2023 (-2,5 %, jo lavere premie, desto bedre)
  • Dekningsgrad for «arbeidsgiverforsikring» (10 %)
  • Poengsum for delstatenes politikk for å beskytte lønninger, analysert av Oxfam (5 %)
  • Poengsum for delstatenes politikk for å beskytte arbeidstakere, analysert av Oxfam (5 %)
  • Poengsum for delstatenes politikk for å beskytte arbeidstakernes rett til å organisere seg, analysert av Oxfam (5 %)
  • Betalte helligdager: gjennomsnittlig antall dager* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til alle pensjonsytelser* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til barnepass* (2,5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til tannhelseytelser* (2,5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til synspleieytelser* (2,5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til velværeprogrammer* (2,5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til medisinske ytelser* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til støtteprogrammer for ansatte* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til fleksibel arbeidstid* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til fleksibelt arbeidssted* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til livsforsikringsordninger* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til betalt personlig permisjon* (2,5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til betalt sykefravær* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til betalt ferie* (5 %)
  • Andel arbeidstakere som oppgir å ha tilgang til subsidiert pendling* (2,5 %)

*Dataene som ble samlet inn for disse måleparametrene, kom fra U.S. BLS-undersøkelser basert på deres folketellingsområder Ny-England, Midt-Atlanteren, Østlige nordlige sentralregion, Vestlige nordlige sentralregion, Sør-Atlanteren, Østlige sørlige sentralregion, Vestlige sørlige sentralregion, Fjellregionen og Stillehavet. Ettersom disse dataene ikke var oppgitt på delstatsnivå, fikk disse måleparametrene en lavere vekting i indeksen.

Disse poengene ble brukt til å rangere hver delstat, og fremhever deres styrker når det gjelder gjennomsnittlig lønn og vekst, ansattfordeler, lønns- og arbeidstakervern samt lavere andel som slutter i jobben.

Datagrunnlaget

RangDelstatPoengsum for arbeidsplasskulturSluttrate i 2024 (%)Indeks for arbeidstimerLønnsvekst (2021–2023)Gjennomsnittslønn i USD (2023)
1District of Columbia0.7311.796.57.9%106,230
2New York0.7131.4101.111.6%78,620
3Illinois0.6841.699.112.5%67,130
4New Jersey0.6481.510510.2%73,980
5Massachusetts0.6371.5101.810.1%80,330
6Connecticut0.6081.6101.311.5%73,740
7Washington0.6001.8105.913.7%78,130
8California0.5961.7102.612.3%76,960
9Ohio0.5792.0100.412.6%59,890
10Maryland0.5712.096.211.7%73,620
11Pennsylvania0.5691.7102.611.6%61,920
12Vermont0.5642.396.813.2%62,780
13Wisconsin0.5641.998.812.0%59,500
14Minnesota0.5591.9100.510.3%66,700
15New Hampshire0.5551.5102.211.5%66,110
16Oregon0.5332.2103.912.9%66,710
17Maine0.5301.810112.7%60,000
18Michigan0.5292.0100.59.9%60,600
19Hawaii0.5222.0100.38.8%65,030
20Nebraska0.5122.097.311.5%58,080
21Rhode Island0.4721.8105.37.2%66,610
22Kansas0.4671.8100.613.3%56,270
23Missouri0.4582.1102.612.1%57,580
24Indiana0.4562.7102.711.9%56,420
25Virginia0.4482.2104.312.4%70,050
26Nord-Dakota0.4432.1101.510.6%59,050
27Iowa0.4202.0101.510.3%56,400
28Sør-Dakota0.4162.1106.313.7%53,230
29Kentucky0.3992.2105.312.2%54,030
30Tennessee0.3962.3107.813.6%56,030
31Delaware0.3942.5105.910.3%65,990
32Alabama0.3862.4104.511.0%53,400
33Mississippi0.3662.3102.111.4%47,570
34Alaska0.3553.899.010.1%69,880
35Vest-Virginia0.3022.899.512.3%52,200
36Colorado0.2942.5108.514.4%71,960
37Florida0.2902.5113.915.9%60,210
38Georgia0.2882.2109.713.6%61,250
39Nord-Carolina0.2781.9111.112.5%59,730
40Louisiana0.2742.3100.311.9%53,440
41Sør-Carolina0.2532.4111.314.2%54,250
42Oklahoma0.2492.4102.910.5%53,450
43Texas0.2321.8114.412.9%61,240
44Arkansas0.1952.2108.810.2%51,250
45Utah0.1792.0112.514.4%61,070
46Arizona0.1761.8116.514.3%63,040
47New Mexico0.1392.2106.410.9%57,520
48Nevada0.1392.3118.315.3%58,900
49Montana0.0643.0113.613.3%55,920
50Wyoming0.0623.7103.511.2%57,930
51Idaho0.0522.7119.116.1%55,640