Skip to main content

På et konkurrencepræget talentmarked er effektiv lønstyring afgørende for at tiltrække og fastholde de talenter, du har brug for.

I den forbindelse er det også vigtigt at holde driftsomkostningerne under kontrol og undgå at »betale for meget for talent«.

Det er et emne, jeg ofte bliver spurgt om, så i denne guide vil jeg undersøge, hvad lønstyring er, og beskrive, hvordan du kan skabe en effektiv lønstrategi for din organisation.

Continue Reading for Free

Create a free account to finish this article, plus get ongoing access to timely insights and practical resources.

Hvad er lønstyring?

Lønstyring er den systematiske tilgang, en organisation bruger til at udforme, implementere og administrere medarbejdernes lønpakker.

Dette omfatter lønninger, bonusser, obligatoriske og frivillige personalegoder samt enhver anden form for aflønning, der gives til medarbejdere som betaling for deres arbejde.

De primære mål med lønstyring er at tiltrække, motivere og fastholde medarbejdere, samtidig med at man sikrer retfærdighed, konkurrenceevne og overensstemmelse med organisationens strategiske mål.

Hvorfor er lønstyring vigtigt?

Lønstyring er et vigtigt aspekt af din overordnede talentstyringsstrategi på grund af den rolle, det spiller i at fastholde og ansætte de rette talenter samt bevare lønsomheden.

Selvom det ikke er det eneste, der betyder noget, er aflønning uden tvivl en væsentlig faktor for medarbejderfastholdelse og for, hvorfor folk vælger én bestemt stilling frem for en anden.

Et effektivt lønstyringssystem vil resultere i:

  • Bedre rekruttering—du har større sandsynlighed for at tiltrække og fastholde den type talenter, du ønsker
  • Større lønlighed på tværs af organisationen
  • Ensartet og forudsigelig budgettering og planlægning
  • Hjælper med at følge udviklingen i roller og understøtter den overordnede talentstyring
  • Overholdelse af love og regler vedrørende aflønning.

Det beløb, virksomheder bruger på den samlede aflønning, varierer afhængigt af branche, geografisk placering og strategi, men de fleste organisationer vil sigte mod omkring 10-30% af den samlede omsætning, hvilket gør det til en betydelig investering.

Det er en så vigtig funktion, at nogle HR-fagfolk vælger at specialisere sig, og der findes en række kurser i lønstyring for dem, der ønsker at gøre det.

Hvad er de vigtigste former for aflønning? 

Aflønning er mere end blot medarbejdernes løn. Der findes 2 hovedformer for aflønning, som opdeles i økonomisk og ikke-økonomisk aflønning.

Aflønning, som nogle gange kaldes direkte aflønning, er økonomisk og omfatter: 

  • Grundløn: Dette er den grundlæggende løn eller timeløn, der udbetales til en medarbejder.
  • Bonusser og incitamenter: Dette er yderligere former for aflønning, der er designet til at belønne resultater eller bestemte præstationer.
  • Aktiebaseret aflønning: Dette tilbydes typisk i nystartede eller højteknologiske virksomheder og omfatter muligheder som aktieoptioner eller ejerandele i virksomheden.

Samlede personalegoder, som nogle gange kaldes indirekte aflønning, er ikke-økonomiske og omfatter:

  • Personalegoder: Ikke-lønrelateret aflønning såsom sundhedsforsikring, pensionsordninger, børnepasning, hjemmekontor og betalt fri.

Yderligere former for aflønning: 

  • Overskudsdeling: Fordeling af en del af virksomhedens overskud til medarbejderne.
  • Provision: Indtjening baseret på salg eller præstationsmål.
  • Overarbejdsbetaling: Yderligere kompensation for timer, der arbejdes ud over den normale arbejdsuge.
  • Risikotillæg: Ekstra betaling for at udføre farligt eller risikofyldt arbejde.
  • Flyttehjælp: Økonomisk støtte til flytteudgifter, når et job kræver flytning af medarbejderen.
  • Aktieoptioner: Muligheden for, at medarbejdere kan købe aktier i virksomheden til en nedsat pris.
  • Uddannelsesgodtgørelse: Kompensation for uddannelsesudgifter såsom undervisningsgebyrer og bøger.
  • Rejsetillæg: Kompensation for arbejdsrelaterede rejseudgifter såsom indkvartering, måltider og transport.

En samlet lønpakke er summen af alle disse dele. De seneste BLS-data viser, at de gennemsnitlige omkostninger til monetær kompensation i den private sektor udgør 70 % af den samlede kompensation, mens ikke-monetær kompensation udgør de resterende 30 %.

Lønrapport

Nogle organisationer udsteder lønrapporter til medarbejdere, som kan se nogenlunde sådan ud:

Bruttokompensation (før skat)
KompensationskomponentMånedlig værdi (USD)Årlig værdi (USD)
Grundløn4,80057,600
Overarbejde/bonusser5006,000
Arbejdsgiverbetalt sundhedsforsikring90010,800
Arbejdsgiverens pensionsbidrag4004,800
Betalt orlov (ferie, sygdom, helligdage)7008,400
Andre personalegoder (livs-/invalideforsikring)2002,400
Skatter og fradrag (fra bruttolønnen)
Type af fradragMånedligt fradrag (USD)Årligt fradrag (USD)
Føderal indkomstskat (~12 %)636.007,632.00
Delstatsindkomstskat (~5 %)265.003,180.00
Social sikring (6.2 %)328.603,943.20
Medicare (1.45 %)76.85922.20
Andre fradrag (401k osv.)200.002,400.00
Netto udbetalt løn
MånedligtÅrligt
Nettoløn (efter skat/fradrag)$3,793.55$45,522.60

Hvordan fastsættes kompensation?

En medarbejders kompensation fastsættes gennem en kombination af flere faktorer, som vurderes som en del af en lønrevisionsproces.

Disse omfatter typisk tilgængelige ressourcer, markedsanalyse, organisationsstrategi, individuel præstation, jobvurdering og overholdelse af lovgivningen.

Her er en detaljeret gennemgang af, hvordan kompensation fastsættes:

1. Markedsanalyse

  • Benchmarking: Organisationer sammenligner deres lønninger og samlede lønpakker med dem, der tilbydes af konkurrenter eller lignende organisationer i samme branche. Det er med til at sikre, at deres lønninger er konkurrencedygtige og attraktive for potentielle medarbejdere.

2. Jobvurdering

  • Jobbeskrivelse: En klar og detaljeret jobbeskrivelse beskriver ansvarsområderne samt de nødvendige færdigheder og kvalifikationer til stillingen.
  • Jobværdi: Jobbets værdi for organisationen vurderes ud fra dets kompleksitet, de nødvendige færdigheder og dets indvirkning på virksomheden. Job bliver ofte bedømt eller rangeret i et hierarki.
  • Intern retfærdighed: At sikre retfærdighed i kompensationen på tværs af forskellige roller i organisationen under hensyntagen til hvert jobs relative værdi.

3. Individuel præstation

  • Høj præstation: Præstationsbaseret kompensation belønner medarbejdere ud fra deres præstation i forhold til adfærd og mål. Det kan ske i form af bonusser og lønforhøjelser.

4. Organisationsstrategi og budget

  • Aflønningsfilosofi: Organisationer udvikler en aflønningsfilosofi, der stemmer overens med deres strategiske mål, kultur og værdier. Denne filosofi danner grundlag for, hvordan de arbejder med lønstrukturer, planlægning af personalegoder og global aflønning, hvis det er relevant.
  • Budgetbegrænsninger: Organisationens økonomiske situation påvirker uundgåeligt beslutninger om aflønning. Der tages også hensyn til økonomiske forhold og økonomiske resultater.

5. Færdigheder og erfaring

  • Uddannelse og kvalifikationer: Højere uddannelsesniveauer, certificeringer og specialiseret uddannelse kan føre til højere aflønning.
  • Erfaring: Antallet af år, en medarbejder har arbejdet inden for et bestemt område eller i en bestemt rolle, påvirker lønnen. Mere erfarne medarbejdere opnår typisk højere lønninger.

Each week, AI Signal takes one meaningful shift in AI and helps people leaders understand what changed, why it matters, and what to consider next.

6. Geografisk placering

  • Geografiske faktorer: Leveomkostninger og lokale markedsforhold kan have stor indflydelse på aflønningen. Lønningerne kan være højere i regioner med høje leveomkostninger.

7. Lovgivning og overholdelse

  • Juridiske krav: Det er afgørende at overholde lovgivningen om mindsteløn, regler om overarbejde og anden arbejdsretlig lovgivning. Organisationer skal sikre, at deres aflønningspraksis opfylder alle lovmæssige standarder.

8. Personalegoder og incitamenter

  • Samlet aflønningspakke: Ud over grundlønnen tager organisationer personalegoder (sundhedsforsikring, pensionsordninger osv.) og incitamenter (bonusser, aktieoptioner osv.) i betragtning som en del af den samlede aflønning.
  • Kortsigtede og langsigtede incitamenter: Bonusser, provisioner og aktieoptioner kan bruges til at belønne medarbejdere og afstemme deres interesser med organisationens mål.
  • Udgiftskrav: Budgetgodkendelse og forståelse af systemer til udgiftsstyring for arbejdsrelaterede omkostninger, herunder rejser, indkvartering, måltider eller gaver til kunder.

9. Kollektive forhandlinger

  • Fagforeningsaftaler: I fagforeningsorganiserede miljøer kan aflønningen blive fastlagt gennem kollektive overenskomster, der fastsætter løn og personalegoder for medarbejderne.

Sådan udarbejder du en effektiv strategi for lønstyring 

Det kræver en stor indsats at udarbejde en aflønningsstrategi, og arbejdet bliver aldrig færdigt. Selve opgaven kan groft opdeles i disse 4 faser:

Fase 1: Planlægning og udvikling af strategi

Grundlaget for en organisations lønstyring er aflønningsfilosofien. 

Dette er et skriftligt dokument, der fastlægger, hvordan en organisation vil arbejde med lønstyring. Du skal fastlægge:

  • Dine værdier, når det gælder aflønning
  • Hvem der er ansvarlig for hvad
  • Lønninger sammenlignet med markedsgennemsnittet
  • Hvor ofte aflønningspakken skal gennemgås.

Fase 2: Udformning af lønstrukturer

Når du har fastlagt din aflønningsfilosofi, kan du opbygge en konsekvent lønstruktur.

Dette omfatter:

  • Gennemførelse af en jobniveauinddeling for at fastlægge roller baseret på deres relative værdi i organisationen.
  • Udarbejdelse af detaljerede jobbeskrivelser, der kan danne grundlag for at sammenligne jobs internt og eksternt.
  • Markedsundersøgelser og lønbenchmarking for at forstå, hvor konkurrencedygtig jeres aflønning er sammenlignet med tilsvarende organisationer.
  • Fastlæggelse af løntrin og lønintervaller ved hjælp af data fra jobanalyse og markedsundersøgelser.

Fase 3: Implementering og administration

Når I har udviklet jeres nye løn- og belønningsplan, er det tid til at rulle den ud i hele organisationen.

Mit råd er at være åben og gennemsigtig omkring, hvorfor I har besluttet jer for bestemte løn- og belønningspakker til medarbejderne, samt omkring eventuelle ændringer, I foretager.

Dette er især vigtigt, hvis I implementerer præstationsbaserede aflønningstiltag.

Fase 4: Overvågning og evaluering

Markeder ændrer sig, og det samme gør forretningsstrategien. 

Gennemgå regelmæssigt jeres løn- og belønningsstrategi for at vurdere dens effektivitet, og tilpas den baseret på markedsforhold og rollernes relative betydning i organisationen.

I kan også indsamle feedback fra medarbejderne ved hjælp af metoder som medarbejderundersøgelser og samtaler med medarbejdere, der bliver i organisationen.

Spørgsmål, der bør stilles ved fastlæggelse af strategien

Her er nogle vigtige spørgsmål, I bør stille, når I træffer beslutninger om aflønning.

  • Hvad er vores organisatoriske mål, og hvordan kan aflønning understøtte disse mål?
  • Hvad er vores lønfilosofi, og hvordan stemmer den overens med vores virksomhedskultur og værdier?
  • Hvilken kombination af grundløn, bonusser, personalegoder og andre incitamenter vil være mest effektiv for vores medarbejdere?
  • Hvordan vil vi administrere og justere løn- og belønningsplanen over tid som reaktion på markedsændringer og organisatorisk vækst?
  • Hvilke juridiske og lovgivningsmæssige krav skal vi overholde i vores løn- og belønningspraksis?
  • Hvor gennemsigtige vil vi være omkring vores lønstrukturer og beslutninger?

Udfordringer ved løn- og belønningsstyring

Løn- og belønningsstyring kan være udfordrende, især når organisationen vokser, og/eller når I opererer på tværs af flere regioner. Kompleksiteten skyldes flere faktorer:

Konkurrenceevne på markedet

Det kan være udfordrende at forblive konkurrencedygtig på markedet og samtidig håndtere budgetbegrænsninger. Virksomheder skal finde en balance mellem at tilbyde attraktive løn- og belønningspakker og at bevare den økonomiske stabilitet. 

Den gode nyhed er, at der findes former for aflønning såsom bonusser, overskudsdeling og ejerandele, der hjælper med at knytte aflønningen til den økonomiske præstation og reducere risikoen. 

Præstationsbaseret løn

I forlængelse af ovenstående er det udfordrende at udforme og implementere præstationsbaserede lønsystemer, der præcist afspejler medarbejdernes bidrag uden at skabe uretfærdighed.

Selvom det ofte betragtes som løn- og belønningsområdets “hellige gral” at knytte lønnen til resultater, kan disse systemer være komplekse at administrere, svære at forklare og vanskelige at holde retfærdige og konsekvente over tid.

Præstationer kan belønnes på tre primære måder. 

Indsatsbaserede belønninger, såsom overtidsbetaling eller bonusser, er håndgribelige og fleksible, men kan tilskynde til tidsforbrug frem for den faktiske produktivitet. 

Resultatbaserede belønninger, såsom provisioner, aktieoptioner eller forfremmelser, knytter lønnen direkte til resultater og virksomhedens succes, men kan belønne ledende roller uforholdsmæssigt eller overse teamets bidrag. 

Belønninger baseret på præstationsvurderinger, hvor bonusser eller lønstigninger knyttes til vurderinger i medarbejdersamtaler, kan motivere medarbejderne, men kan i for høj grad afhænge af ledernes subjektive vurderinger.

En velstruktureret tilgang kombinerer typisk disse metoder for at skabe balance mellem enkelhed, retfærdighed og overensstemmelse med organisationens mål. 

Det afgørende er at udforme et system, der er gennemsigtigt, let at forstå og anvendes konsekvent for at undgå utilfredshed eller oplevet partiskhed.

Overholdelse af lovgivningen

Mange elementer i aflønningen påvirkes af specifik national eller statslig lovgivning, så det er afgørende, at I i teamet tydeligt fastlægger ansvaret for, hvem der håndterer dette.

Hvor geografisk spredt jeres virksomhed er, afgør, hvor komplekst dette bliver.

Min anbefaling er, at I for hver løngruppe har en person, der er ansvarlig for regeloverholdelse, f.eks. jeres HR-chef, økonomichef eller lønadministrator

Hvem det er, afhænger helt af jeres virksomhed, men som jeg kommer ind på, skal I både tænke på overholdelse i forhold til, hvad I betaler medarbejderne, samt skatte- og lovgivningsmæssig overholdelse, så det i de fleste virksomheder vil involvere en kombination af økonomi- og HR-afdelinger.

Hvad holder de øje med?

Overholdelse af lovgivningen vedrørende, hvad I betaler medarbejderne, kan omfatte:

  • Minimumslønninger
  • Regler om lige løn (samme løn for samme arbejde)
  • Barsels- og fædreorlovsbetaling
  • Sygedagpenge
  • Lande, der kræver ekstra betaling for ferie og nogle gange endda en 13. månedsløn til jul (ja, virkelig og endda en 14. måned nogle steder)
  • Obligatoriske leveomkostningsstigninger.

Heldigvis bliver disse ændringer typisk kommunikeret ret godt i de enkelte lande, og ved at holde sig ajour med de nationale lovgivende organer bør man sikre overholdelse af eventuelle ændringer.

Overholdelse af skatteregler er ligeledes fyldt med udfordringer og sandsynligvis mere kompliceret, da ændringer sker hyppigere.

Det gode her er, at de fleste virksomheder vil samarbejde med en velrenommeret lønadministrationssoftware-pakke eller et lønadministrationsfirma, som bør hjælpe med at holde sig ajour med ændringer i lovgivningen

Kommunikation og gennemsigtighed

Det er afgørende at have et klart arbejdsgiverværdiforslag (EVP) her, og jeres aflønningsstrategi er en central del af det.

Efter min mening har mange virksomheder en tendens til at overkomplicere dette. Jeg anbefaler, at man holder det enkelt og fokuserer på to centrale elementer for en medarbejder: hvad de får (løn og personalegoder), og hvad der forventes af dem til gengæld.

Glem ikke at medregne alt det, medarbejderne får, herunder uddannelse, muligheder, personlig udvikling, jobsikkerhed, jobtilfredshed, personlig værdi, følelsen af at høre til, mission, værdier osv.

Det handler ikke kun om aflønningselementerne, så vær tydelig i kommunikationen af dette på den bedst mulige måde.

Den anden vigtige ting at overveje her er, hvilken type mennesker I rekrutterer.

Hvis I sigter mod at rekruttere mennesker tidligt i deres karriere, kan udvikling være afgørende. 

Hvis I rekrutterer mennesker med stor erfaring, kan aflønning/fleksibilitet være vigtigere.

Globalisering

At være global gør aflønning mere kompliceret, men der er nogle centrale ting, man skal overveje ud over de lovgivningsmæssige og relaterede forhold vedrørende overholdelse, der er nævnt ovenfor.

Leveomkostninger og inflation

Forskellige lande har forskellige økonomiske forhold på forskellige tidspunkter, så det skal I indarbejde i jeres aflønningsstrategi.

Hvis I er meget globaliserede, vil I ellers ikke forblive konsekvent konkurrencedygtige på alle jeres markeder, og dette skal indarbejdes i jeres lønrevisioner.

Én størrelse passer ikke til alle

På grund af lovgivning, skatter eller blot lokal praksis vil aflønningen se forskellig ud i forskellige lande eller stater.

Lande kan beskatte bonusser, pensioner og aktieoptioner meget forskelligt, så det er afgørende at kunne være fleksibel på dette område for at maksimere effekten for den enkelte og kunne tilbyde effektive og værdifulde aflønningspakker.

Bedste praksis for håndtering af aflønning

1. Udarbejd en klar aflønningsstrategi

  • Tilpasset organisationens mål: Sørg for, at aflønningstankegangen stemmer overens med organisationens mission, værdier og strategiske mål.
  • Gennemsigtighed: Kommunikér aflønningstankegangen til alle medarbejdere og potentielle ansøgere, og forklar, hvordan lønbeslutninger træffes, samt hvilke principper der ligger til grund for disse beslutninger. 
  • Feedback: Giv medarbejderne kanaler til at give feedback på aflønningspraksisser, og håndtér deres bekymringer.

2. Gennemfør regelmæssige markedsanalyser

  • Sammenligning: Regelmæssig sammenligning af lønpakker med branchestandarder hjælper med at bevare konkurrenceevnen.

3. Implementér et robust system til jobevaluering

  • Jobbeskrivelser: Sørg for, at jobbeskrivelserne er præcise og detaljerede, så der er en klar forståelse af roller og ansvarsområder.
  • Vurdering af stillingers værdi: Vurder den relative værdi af hver stilling ud fra faktorer som de nødvendige kompetencer, ansvarsområder og indvirkningen på organisationen.

4. Sørg for retfærdighed og lighed

  • Intern lighed: Etabler retfærdige lønpraksisser, der sikrer, at medarbejdere i lignende roller med tilsvarende præstationsniveauer aflønnes lige.
  • Regelmæssige revisioner: Gennemfør regelmæssige revisioner for at identificere og håndtere eventuelle lønforskelle eller uligheder.

5. Udnyt resultatstyring

  • Præstationsvurderinger: Implementér et konsekvent og objektivt system til præstationsvurdering for at knytte lønnen til den individuelle præstation.
  • Meritstigninger og bonusser: Brug præstationsdata til at fastsætte meritstigninger, bonusser og andre præstationsbaserede belønninger.

6. Tilbyd omfattende personalegoder

  • Tilgang til samlet aflønning: Tag højde for hele spektret af aflønning, herunder lønninger, personalegoder, bonusser og andre incitamenter.
  • Konkurrencedygtige personalegoder: Tilbyd konkurrencedygtige personalegoder, der imødekommer medarbejdernes forskellige behov, såsom sundhedsforsikring, pensionsordninger og trivselsprogrammer.
  • Overholdelse af lovgivningen: Hold dig orienteret om arbejdsmarkedslovgivning, regler om mindsteløn, regler for overarbejde og andre lovkrav for at sikre overholdelse.
  • Regelmæssige opdateringer: Opdatér lønpraksisser regelmæssigt, så de afspejler ændringer i lovgivningen.

9. Investér i teknologi og værktøjer

  • Software til lønstyring: Brug software til lønstyring til at strømline lønprocesserne, analysere markedet, følge præstationer og administrere lønudbetalinger effektivt.
  • Virksomheder til sammenligning af lønninger: Indgå aftale med virksomheder til sammenligning af lønninger for at få hjælp til at analysere markedet og udarbejde strategier.
  • Softwareintegration: Funktionaliteten i lønsoftware omfatter muligvis ikke en komplet lønpakke til lønstigninger, bonusser og provisioner, så det er ideelt at vælge lønsoftware, der kan integreres med de lønværktøjer, du allerede bruger.

10. Uddannelse og udvikling

  • Kontinuerlig læring: Sørg for, at HR-medarbejdere løbende modtager uddannelse i lønstyring, overholdelse af lovgivningen og branchens bedste praksisser.
  • Uddan ledere: Uddan ledere, så de kan føre effektive samtaler om løn.

11. Robust lønadministration

  • Integrér med lønadministrationen: Sørg for en robust lønadministration, der effektivt implementerer lønplaner ved at behandle og udbetale medarbejdernes løn i henhold til de fastlagte lønstrukturer.

Software til lønstyring

Jeg nævnte kort teknologi ovenfor, men det fortjener sit eget lille afsnit. 

Software til kompensationsstyring er et specialiseret værktøj, der er udviklet til at hjælpe organisationer med at planlægge, administrere og styre medarbejderkompensation. 

Det fungerer som én samlet kilde til kompensationsdata og hjælper dig med at udarbejde og overvåge din kompensationsstrategi samt benchmarke den i forhold til markedsdata.

De vigtigste funktioner omfatter:

  1. Lønplanlægning: Hjælper med at fastsætte og administrere lønbudgetter, planlægge lønstigninger og foretage justeringer baseret på resultater og markedsdata.
  2. Bonus- og incitamentsstyring: Automatiserer beregningen og udbetalingen af bonusser og incitamenter baseret på foruddefinerede kriterier såsom individuelle resultater, teamets resultater eller virksomhedens lønsomhed.
  3. Aktiebaseret kompensation: Administrerer aktieoptioner, tildelinger og anden aktiebaseret kompensation og sikrer overholdelse af regler og virksomhedens politikker.
  4. Integration af markedsdata: Integrerer markedsdata for at hjælpe med at sikre, at organisationens lønsatser er konkurrencedygtige og tilpasset branchestandarderne.
  5. Integration med resultatstyring: Kobler kompensation sammen med medarbejdervurderinger og evalueringer, så det er muligt at foretage lønjusteringer og tildele belønninger baseret på resultater.
  6. Rapportering og analyse: Funktioner til rapportering og analyse, der gør det muligt at følge kompensationstendenser, identificere forskelle og træffe datadrevne beslutninger.
  7. Overholdelse af regler og revision: Sikrer overholdelse af lokale, regionale og nationale love og regler om kompensation og understøtter revisionsprocesser ved at opretholde detaljerede optegnelser over alle kompensationsrelaterede aktiviteter.
  8. Selvbetjening for medarbejdere: Omfatter ofte selvbetjeningsportaler, hvor medarbejdere kan se oplysninger om deres kompensation, forstå deres samlede belønningspakke og få adgang til relevante dokumenter.
  9. Budgetstyring: Hjælper med at udarbejde og administrere kompensationsbudgetter, følge udgifter og forudsige fremtidige kompensationsbehov.
  10. Tilpassede arbejdsgange: Gør det muligt at tilpasse arbejdsgange, så de passer til organisationens specifikke behov og politikker, hvilket sikrer fleksibilitet og skalerbarhed.

Ofte stillede spørgsmål om kompensationsstyring

Hvordan beslutter virksomheder, hvor meget medarbejderne skal have i løn?

Organisationer bruger en kombination af markedsbenchmarking, interne lønstrukturer og jobevalueringer til at fastsætte lønninger, hvor de tager hensyn til faktorer som rolle, erfaring, kompetencer og lokation.

Hvad er forskellen på grundløn og samlet kompensation?

Grundløn er den faste løn eller timeløn. Samlet kompensation omfatter grundløn plus bonusser, provisioner, personalegoder, pensionsbidrag, aktiebaseret kompensation og andre fordele.

Hvor ofte bør kompensationen gennemgås?

De fleste virksomheder gennemgår lønninger årligt, men brancher i kraftig vækst eller med hård konkurrence kan foretage en ny vurdering oftere for fortsat at være på linje med markedet.

Hvilke værktøjer eller hvilken software hjælper med at administrere kompensation?

HRIS-platforme (f.eks. Workday, ADP), værktøjer til markedsbenchmarking (Payscale, Salary.com) og software til kompensationsplanlægning effektiviserer løngennemgange, budgettering og rapportering.

Tilmeld dig People Managing People-nyhedsbrevet

Hvis du vil have flere råd om kompensationsstyring, kan du tilmelde dig vores ugentlige nyhedsbrev for HR- og virksomheds­ledere. Du modtager alt vores nyeste indhold, som kan hjælpe dig med at udvikle din karriere og skabe større gennemslagskraft i din organisation.